مصاحبه با محمد بکرانی برگیزده جشنواره

خودتان را معرفی نمایید.

با سلام محمد بکرانی هستم

اعتکاف یعنی چه؟

به معنای عام معتکف شدن / ایستادن تا رسیدن به مقصود / شاید به نوعی خاص اعتصاب برای کسب بهترین ایده آل ها یا شاید فراتر از این حرف ها و حوزه ها تغییر دادن خود در برهه ای از زمان / یا ایستادن و باز آفرینی کردن.

شما تا به حال در مراسم اعتکاف شرکت کرده اید؟ یک خاطره از اعتکاف بیان بفرمایید.

نه هنوز در حال تغییرات در باور ها و اندیشه هایم هستم و هنوز به حضور جمعی و درک اطراف و آدمهای اطرافم نیستم تا بتوانم به طور جمعی کار یا عبادتی را انجام دهم .

به نظر شما برای برگزاری مراسم اعتکاف و برنامه های فرهنگی آن چه کارهایی باید به انجام برسد؟

مسئله اطلاع رسانی و مواردی از این دست مربوط به مراحل بعد است اول باید فی نفسه با کلیت کار و آشنایی با نفس اعتکاف را اطلاع رسانی و آموزش داد بعد در مرحله بعد رسید به اعلام زمان و مکان و ساعت و …به نظر من دولت اسلامی ما در این زمینه هم مانند سایر موارد بی شمار دیگر ضعیف و خیلی بی احساس عمل کرده و به نظر می آید تمام کسانی که در اعتکاف یا مراسم هایی از این قبیل شرکت می کنند یا به دنبال پدر یا برادر یا همسایه خود جذب این مراسم ها شده اند تا تبلیغ مستقیم دولت .

برگزاری جشنواره فرهنگی هنری با محوریت اعتکاف چه فوایدی می تواند داشته باشد؟ ضرورتش در چیست؟

در کشور ما با سابقه سی و پنج سالگی تشکیل یک دولت اسلامی ؛ اصلا جالب نیست که جشنواره ای با موضوع دین و کار کردهای شبه انقلابی آن در سالهای آغازینش باشد و همان طور که اشاره کردم کمبود ها و کاستی هایی در زمینه فرهنگ و هنر و تاریخ داریم که جبهه غرب و همچنین استکبار جهانی را بر ما مسلط و یا حداقل از ما پیش انداخته و حداقل لزوم این جشنواره ها برای عده ای خرج تراشی و برای عده ای دیگر نان دانی شده تا فرصت باقیست چیزی از بیت المال بفهمند وگرنه چنین مراسمی حداقل باید دوره بیستم یا سی ام را باید طی می کرد .

جشنواره اول را چگونه ارزیابی می کنید؟

از دوره اول اطلاع خاصی نداشتم ولی دوره دوم از ابتدای فراخوان که برایم ارسال شد با جشنواره آشنا شدم و اخبار آن را پیگیری کردم و در نهایت هم جایزه ای بدست آوردم .

وظیفه نهادهای مختلف فرهنگی در این زمینه چیست؟

نهاد های مختلف فرهنگی منظور اداره ارشاد و حوزه هنری و سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان فرهنگی هنری شهرداریها اگر باشد که تکلیفشان روشن است و بودجه فراوان و نیروی کاری خدوم و ….همه چیز مهیاست برای یک انقلاب فرهنگی . ولی آدم ها و نگاه ها و اندیشه هایی در پی این آدمها گاهی موجب پشیمانی از یک فرایند خواهد شد .

سوابق اجرایی و نیز موفقیتهای شما چه بوده است؟

فیلمساز هستم ولی بیشتر می نویسم و تاکنون در بیش از ۴۹ جشنواره کشوری و ۷ جشنواره بین المللی حائز رتبه شده ام و لی هنوز در ابتدای راه هستم .

سطح کمی و کیفی آثار جشنواره را چگونه ارزیابی می کنید؟

متاسفانه بنده ساعتی قبل از اختتامیه رسیدم تهران و قبل از پایان مراسم اختتامیه هم تهران را ترک کردم و هیچکدام از آثار را ندیدم و نظری هم ندارم .

جشنواره تا چه حد توانسته است در ایجاد فضای معنوی در قشر فرهیخته موفق باشد؟

تعریفی ازقشر فرهیخته در ذهن ندارم و علت این سوال را هم نمی دانم چیست . ولی بلاخره هر حرکتی کنش یا واکنشی را در سطح جامعه و قشری خاصی را هدف و تحت تاثیر خود قرار خواهد داد . حالا باید دید چقدر از نیاز آن قشر خاص شناسایی و در این برنامه ها نهفته شده باشد تا بعد از انجام آن به دنبال تاثیر آن در جامعه باشیم بی هدف راه به جایی نخواهیم برد .

چه پیشنهادی دارید برای اینکه جشنواره اعتکاف به عنوان یک حرکت هنری و فرهنگی بتواند در پیشرفت معنویت در جامعه و بالاخص هنرمندان تأثیر داشته باشد؟

۱ – ایجاد انگیزه در بین مسئولان رده بالا برای یک همت بزرگ و کارا در زمینه فوق

۲ – پیدا کردن کارشناسان جامعه برای بررسی لایه ها و توده های مردم

۳ – همسان سازی اهداف با نوع تفکرات توده های مردم

۴ – شفاف سازی و عدم ایجاد رعب و نگرانی در میان افراد ناآگاه ( مانند اینکه : می گن سه روز باید هیچی نخوری ….غذا نمی دن هیچی نیست بخوری ….مثل زندون میمونه نمی تونی بیای بیرون .. آدم دلش می ترکه و…) و تشویق به یک بار امتحان کردن

۵ – ارائه خدمات رایگان در جهت جذب افراد بیشتر و بستر سازی برای افراد بهانه جو و سخت گیر و….

با توجه به اینکه از مهمترین اهداف برگزاری جشنواره، ماندگاری فرهنگ غنی اعتکاف می باشد، فکر می کنید شعر، داستان و خاطره در این باب چه میزان در پیوند فرهنگ وهنر مؤثر است؟

هر داستان و هر خاطره شاید برای مستمع جالب و خوش آیند نباشد ولی برای گوینده که درلحظه و در محل بوده تاثیر فراوانی و منقلب کننده داشته است مانند زیارت خانه خدا از زبان یک فرد معمولی که بدون استفاده از آرایه های ادبی و ایجاد فضا در مسیر داستانش بیشتر تصورات شخصی بدون در نظر گرفتن مخاطب خنده دار است . رسیدن به ماندگاری شروطی دارد که باید رعایت شود تا در خاطره ها ماند و جاگیر شد .

برای مشارکت هر چه بیشتر هنرمندان در دوره های آتی جشنواره چه پیشنهاداتی دارید؟

همه ضعف ما در ریشه ای عمل نکردن است تا زمانی که ما با اعتکاف ریشه و بنیاد واقعی آن آشنا نشدیم چگونه می توانیم مدعی مشارکت و یا افزایش مخاطب باشیم . ابتدا آموزش / کلید واژه / نمونه کار / فیلم نامه خوب و … در اختیار افراد فعال قرار دهیم تا بتوانیم شاهد ظهور کارهای زیاد ریز و درشت باشیم .

از چه طریقی با جشنواره اعتکاف ارتباط برقرار کرده اید؟

فراخوان از طریق انجمن سینمای جوان به دستم رسید .

سوال آخرم این است که از شما می خواهم اگر حرفی و یا سخنی دارید که بتواند به سطح کیفی و کمی کار ما اضافه کند، بیان بفرمایید.

دوست ندارم بگویم ولی این چند ساله با سیاست های غلط مالی کشور تعداد زیادی از جشنواره های کوچک و بزرگ حذف شده و امیدوارم این جشنواره نه فقط برای پول که برای رضا خدا از خلقان خودش باشد نه برای پول و مقام و پارتی و …

دیدگاه ها